İngilizce Öğrenmeye Hemen Başlayın!

Yabancı dilin en etkili şekilde öğrenilmesinin tek yolu konuşmaktır. Ana dili İngilizce olmayan ve bu dili öğrenmek zorunda olan ülkelerde temel sorun eğitimin pratiğe geçirilip geçirilememesidir. Söylenenleri anlıyorum ama bir türlü konuşamıyorum diyenlerin anlatmak istedikleri durum tam da budur. Konuşarak İngilizce öğrenmek için kişinin yakaladığı her fırsatta yabancılarla konuşabilmesi gerekir. Bu o kadar basit bir yöntem olmasa da çağın getirdiği teknolojiler sayesinde günümüzde hiç de zor değildir. Online ortamda yabancı arkadaşlar edinmek, onlarla skype üzerinden ücretsiz konuşmak ve e-posta yoluyla yazışmak bugün herkesin yapabileceği şeyler arasında yer alır. Sadece bilgisayarlar aracılığıyla değil bugün hemen herkes telefonu ile de sürekli internete bağlı gezmektedir. Sadece yazdığınız mesajları, hazırladığınız alışveriş listesini ve aldığınız notları bile İngilizce hazırlasınız bu bile sizin için önemli bir kazanım olacaktır.Sadece kendi dilini bilenler ve tüm dünyanın kendi dilini öğrenmesini bekleyenler büyük bir yanılgı içerisindedir. Tüm dünyanın kabul ettiği ortak iletişim dili olan İngilizceyi öğrenmek ve kullanmak evrensel bir birey olabilmenin en önemli kanıtıdır.

konusarak_ingilizce_ogrenme

Ülkemizde okullarda zorunlu ders olarak okutulan İngilizce tam olarak öğrenilememektedir. Yeterli gelişimi gösteremeyen öğrenciler çareyi özel İngilizce dersleri almakta bulur. İngilizce dil eğitimi ile ilgili çevremizde bulunan herkesin olumlu ya da olumsuz tecrübeleri olmuştur. Kimi bu konuyu halletmiş kimiyse hala öğrenmek için çaba sarf etmektedir. Yapılması gereken ilk şey kişinin kendine bir hedef belirlemesidir. Doğru yolda ilerleyen ve gerekli desteği alan herkes en az bir yabancı dili çok iyi derecede öğrenebilecek kapasiteye sahiptir. Kimileri için İngilizce dersleri ve konuşmak tam bir eğlence olurken kimileri için de tam bir ıstırap ve işkencedir. Dil öğrenme becerisi kişinin kendi yapısı ile de alakalı oldukça zor bir konudur. Sıkıcı ders kitapları, testler, yazılılar, verilen boşlukların doldurulması gibi çalışmaların beklenen sonuca ulaşma sürecinde pek de başarı sağlanamadığı gözle görülmektedir. Kişinin kendisi için verimli olduğuna inandığı yöntemleri seçerek yol alması kendini daha iyi hissetmesini sağlarken güveninin artmasına da yardımcı olur.

Öğrenmeye kararlı ve hedefini belirlemiş kişilerin atacakları ilk adımın çevrelerinde yaşanan hemen her olayın İngilizceye çevrilmesi olduğunu bilmeleri gerekir. Bu ister müzik dinlemek olsun, ister film seyretmek, ister mektup yazmak, ister haber dinlemek. http://www.konusarakogren.com/blog/ingilizce-yonler/ konusunda olduğu gibi yazılan makaleleri ve blog yazılarını İngilizce takip etmek son derece önemlidir. Konuşma ve adres sorma dilinde sık kullanılan kalıplara örneklerin de bulunabileceği blog yazıları kalıplara aşina olma aşamasında da faydalar sağlar. Bilinmeyen kelimelerin not edilebileceği ve öğrenebileceği sistemler hafızaya yeni kelimelerin eklenmesini sağlarken hem de kelimelerin cümle içerisinde kullanılmış hallerinin de görülmesini sağlar. İngilizce öğrenmek isteyenlerin teknolojinin sağladığı imkânlardan sonuna kadar faydalanması, bıkmadan usanmadan çalışması ve öğrendiği her bilgiyi tekrar etmesi gerekmektedir.

You may also like...